تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

رمضان

  حضرت محمد(ص) فرمود: شقي‌ترين مردم کسي است که ماه مبارک رمضان بر او بگذرد و او سعادتمند و آمرزيده نشود و نیز فرمود:«أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِي هَذَا الشَّهْرِ الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ» برترين عمل در ماه مبارک رمضان اين است که انسان در این ماه گناه نکند.

  صراط با توجه به اينکه آخرين روزهاي ماه شعبان در حال سپري شدن است، لازم است در اين جلسه قدري راجع به ماه مبارک رمضان صحبت شود و همگي در اين روزهاي باقيمانده از خداوند متعال بخواهيم که با آمادگي کامل وارد ماه مبارک رمضان شويم و بتوانيم از فضائل و برکات آن ماه نوراني بهره‌مند گرديم.

  توصيه پيامبر اکرم«ص» در آخرين جمعه ماه شعبان

  پيامبر اکرم«ص» در خطبه‌اي درباره ماه مبارک رمضان، ضمن توصيه‌هاي مفصّلي که به مسلمانان داشتند، فرمودند: «إِنَّ الشَّقِيَّ حَقَّ الشَّقِيِّ مَنْ خَرَجَ عَنْهُ هَذَا الشَّهْرُ وَ لَمْ يُغْفَرْ ذُنُوبُهُ»‌[1] شقي‌ترين مردم کسي است که ماه مبارک رمضان بر او بگذرد و او سعادتمند و آمرزيده نشود. پيامبر اکرم«ص» با اين بيان نوراني، از يک سو مژده و بشارت امکان دستيابي به رستگاري و حسن عاقبت در ماه مبارک رمضان را به مسلمين مي‌دهند و از سوي ديگر، جمله ايشان يک تهديد جدّي براي افراد بي‌تفاوت نسبت به برکات ماه مبارک رمضان محسوب مي‌شود. در واقع، افرادي که ماه مبارک رمضان را درک کنند و نتوانند از اين فرصت معنوي گرانبها بهره‌مند شوند و غفران حق تعالي شامل حال آنان نشود و نيز کساني که نتوانند در اين فرصت بي‌نظير، رشد معنوي بيابند و قدمي به سوي کمال و پيشرفت بردارند، در بيان پيامبر گرامي«ص» شقي‌ترين و بدبخت‌ترين مردم هستند.

  همچنین آن حضرت در خطبه آخرين جمعه ماه شعبان درباره برکات اين ماه فرمودند: نفس‌هاي شما در ماه مبارک رمضان تسبيح و خواب شما عبادت است و همه شياطين در غل و زنجيرند. بايد مراقب باشيد در اين ماه، خود شما غل و زنجير شياطين را باز نکنيد. فرمودند ملائکه رحمت، مواظبت کامل نسبت به شما دارند و مراقب باشيد خود را از حفظ و حراست آنها خارج نکنيد و مواظبت ملائکه را از دست ندهيد.

  اجتناب از گناه، افضل اعمال ماه مبارک رمضان

  در حين خطبه ‌پيامبر«ص» اميرالمؤمنين«ع» از جابرخاستند و عرض کردند:‌ يا رسول الله! برترين و والاترين عمل در ماه مبارک رمضان چيست؟ پيامبر اکرم«ص» در پاسخ فرمودند: «أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِي هَذَا الشَّهْرِ الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ» [2] برترين عمل اين است که انسان در ماه مبارک رمضان گناه نکند.

  حتي اگر کسي ملکه عدالت را هم نداشته باشد، اما لازم است در اين ماه عزيز از گناه اجتناب ورزد؛ زبان، چشم و گوش او آلوده به گناه نشود و با تمرين اجتناب از گناه، کم‌کم در آخر ماه مبارک رمضان به جايگاهي برسد که دل او هم گناه نداشته باشد. چنين کسي مي‌تواند روز عيد فطر، از خداوند متعال عيدي بگيريد. عيدي هر کسي هم در فراخور حال او و مطابق با ميزان بهره‌مندي او از برکات ماه مبارک رمضان است؛ اما آنچه خود خداوند متعال فرموده است، اينکه: «روزه مال من است و من خودم پاداش آن هستم».«الصَّوْمُ لِي وَ أَنَا أَجْزِي بِهِ»[3]

  اين عيدي عظيم و اين پاداشي که حق تعالي براي روزه مقرّر فرموده است، براي هيچ عبادت ديگري مقرّر نفرموده است و معلوم مي‌شود که نزد خداوند، روزه، اهميّت بسياري دارد و نيز معلوم مي‌شود که روزه ماه مبارک رمضان مي‌تواند انسان را به مقام عبوديّت برساند. يعني روزه قادر است به آدمي نفس مطمئنه ببخشد و او را چنان به مقامات والاي عرفاني و روحاني صعود دهد که در روز عيد فطر نظاره‌گر حکومت خداوند بر دل خويش باشد. در اين حالت، هيچ چيزي و هيچ کسي بر دل او حکومت نمي‌کند به جز خداوند متعال و به عبارت ديگر، دوام توجه دارد.

  قران کريم به چنين مقام بلندي، «تبتّل» مي‌گويد و در بيان عرفا و سالکان الي الله چنين کسي انقطاع عن الناس و انقطاع الي الله دارد و تنها و تنها خدا را دارد و به سوي خدا در حرکت است.

  تبتّل يا دوام توجه آن است که حضرت امام خميني«ره» به زبان ساده فرمودند: «عالم محضر خداست‏، در محضر خدا معصيت خدا نكنيد.[4]

  قرآن کريم مي‌فرمايد: «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُون‏»[5] مي‌فرمايد: هر عملي که مي‌خواهيد، انجام دهيد، اما حيا داشته باشيد و توجه کنيد که در محضر خداوند هستيد، توجه کنيد در محضر رسول خدا هستيد، توجه کنيد در محضر همه معصومين، همه ائمه طاهرين«ع» و از جمله در محضر حضرت ولي عصر«ارواحنا‌فداه» هستيد که فعلا واسطه فيض عالم هستند.

  به عبارت ديگر، قران کريم مي‌فرمايد: حيا داشته باشيد و ادب حضور را در محضر خداوند و معصومين رعايت کنيد. اگر انسان در مقابل يکي از بزرگان نشسته باشد و بداند که آن بزرگ به او توجّه مي‌کند، در آن حالت چشم و گوش و زبانش و حتّي دلش، در اثر توجّه آن شخص بزرگ به او و در اثر توجّهي که او به آن شخص بزرگ دارد، منحرف نخواهد شد. يعني به هيچ چيزي و هيچ کسي غير از او توجّه ندارد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 10 تير 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158939
 • بازدید امروز :353171
 • بازدید داخلی :27154
 • کاربران حاضر :171
 • رباتهای جستجوگر:409
 • همه حاضرین :580